HISTORIA


Bractwo zostało erygowane w 1754 roku z inicjatywy Karola z Grudny Grudzińskiego – kasztelana gnieźnieńskiego i ówczesnego dziedzica Chodzieży. Od tego czasu istniało z przerwami do 1939 roku. Reaktywowane zostało w 1998 roku. W 1999 roku bractwo zostało przyjęte do Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczpospolitej Polskiej.

Opis stroju historycznego

W latach trzydziestych noszono ciemnozielone dwurzędowe marynarki z czarnymi wyłogami, do których przypięte były żołędzie. Marynarkę zdobiły kieszenie z klapkami i pagony ze srebrnymi obszyciami. Spodnie czarne z zielonymi lampasami oraz biała koszula i czarna muszka uzupełniały strój. Do munduru zakładało się zielony melonik z przypiętym z przodu orzełkiem. Kapelusz ozdabiał dopięty z boku rajer.

Opis stroju współczesnego

Mundurem bractwa jest marynarka w kolorze zieleni Hooker z wykładanym kołnierzem o grafitowych wyłogach (do nich przypięte srebrne liście dębu) i obszyciami kieszeni tegoż koloru; kamizelka w tym samym kolorze co marynarka, grafitowe spodnie oraz czarny kapelusz przypominający Fedorę z wywiniętym z lewej strony rondem spiętym rajerem z białych piór. Z przodu na kapeluszu przypięty jest kur z banderolą, na której jest napis „Chodzież”. Kur spina też z lewej strony rondo kapelusza. Strój sióstr niczym nie różni się od stroju braci.

Insygnia

Jednym z insygniów brackich jest srebrny łańcuch o ogniwach w kształcie krzyży rycerskich. Klejnotem jest natomiast herb Chodzieży na owalnej tarczy zwieńczonej koroną kabłąkową.
86,536 unikalne wizyty